2020-2021 Academic Catalog 
    
    Aug 09, 2022  
2020-2021 Academic Catalog [ARCHIVED CATALOG]

Faculty and Staff



Office of the President

Lawrence L. Rouse, EdD
President

Kathryn M. Carnes, AAS
Executive Assistant to the President

Human Resources

Ina R. Rawlinson, DBA
Vice President, Human Resources

Chreatha Alston, MPA, CPM
Director, Human Resources

Kay Lee, AAS
Human Resources Coordinator/ FT Payroll and Benefits

Cynthia Little, AAS
Human Resources Records Specialist

Stephanie Robertson, BA
Human Resources Specialist

Linda King, BA
Administrative Assistant III, Human Resources

Planning and Research

Brian P. Miller, EdD
Executive Director of Planning and Research

Anna E. Jones, MA
Director, Institutional Research

Jennifer G. Joyner, AAS
Coordinator, Institutional Survey Research

Stephannie W. Seaton, PhD
Research Specialist

Strategic Initiatives and Community Engagement

Johnny M. Smith, EdD
Vice President, Strategic Initiatives and Community Engagement

Kristin S. Braswell, EdD
Assistant Vice President of Off-Campus Programs

Reginald Baker
Coordinator, Off-Campus Programs

Starlena Peel Fornis, AAS
Administrative Assistant II, Off-Campus Programs

Cynthia Green
Administrative Assistant I, Off-Campus Programs, Farmville Center

Ernis Lee, BA
Assistant Vice President of Outreach/Community Engagement

Mary Higgs
Administrative Assistant I, Occupational Extension and Community Service

Office of the Vice President of Academic Affairs and Student Development Services

Thomas Gould, PhD
Vice President, Academic Affair/Student Development Services

Dondra Perkins, AAS
Administrative Assistant III, Vice President Academic Affairs

Academic Divisions

Arts and Sciences Division

Stephanie Manley-Rook, PhD
Dean, Arts and Sciences Division

Patricia Adams, MA
Department Chair, Social Sciences

Jennifer Addison, MA
Instructor, Psychology

Jaysen Arno, MA
Instructor, Biology

Tammy J. Atchison, MS
Instructor, Biology

Kerri Augustino, MS
Instructor, Biology

Christine Bates, MA
Instructor, English

Wesley Bishop, MA
Instructor, History

Donna Bivans, MS
Instructor, Biology

Mitchell Butts, MA
Coordinator, English

Jean Cahoon, MA, LPA
Instructor, Psychology

Brook Cathey, MA
Instructor, Psychology

Samantha Chauncey, MAEd
Instructor, Biology

James Joseph Clark, MA
Lead Instructor, English and Humanities

Laura Clift, MS
Instructor, Biology

Russell Clift, MS
Instructor, Biology

Amy Cole, MAEd
Instructor, Mathematics

Nicole Coutouzis, MA
Instructor, Health and Physical Education

Victoria Davis-Gibbs, AAS
Administrative Assistant I, Science Department

Thomas Doumaux, PhD
Instructor, History

Anthony Dunn, MA
Coordinator, Social Sciences

Tommy Eason, MA
Instructor, Physical Education, Baseball Coach

Nicole Franklin, MAEd
Instructor, American Sign Language

Stephen Gabriel, MS
Instructor, Chemistry

Patricia Gaither, MS
Instructor, Sociology

Charles Goodman, MS
Coordinator, Associate in Engineering

John Goodman, MA
Instructor, Communications

Avis Gray, MA
Instructor, Communications

Brian Gray, MS
Instructor, Geology

Michael J. Hasty, MA
Instructor, English and Humanities

Sarah Hollis-Mervin, MS
Instructor, Biology

Anthony J. Holsten, MA
Instructor, English and Humanities

Crystal Howard, MA
Lead Communications Instructor

Susan Howard, MAEd
Instructor/Coordinator, Math and Physics

Patricia Jackson, MA
Department Chair, University Transfer and Foreign Language

Ana Jimenez-Leary, MAEd
Instructor, Spanish

Fulani Jones, MA
Instructor, Spanish/University Transfer Specialist

Velislava Karaivanova, PhD
Instructor, Chemistry

Bernadette Kenny, MD
Instructor, Biology

Keri N. Lewis, MA
Instructor, Mathematics

Daniela Long, MS
Instructor, Mathematics

Sarah Mangum Needham, MD
Instructor, Biology

Kimberly Marriner, MA, ADN
Instructor, Sociology

Joshua Matthews, MA
Department Chair, English and Humanities

Jonathon McDonald, MA, BA
Instructor, Mathematics

Lauren McGee, DVM
Instructor, Biology

Robert McIntyre, PhD
Instructor, Chemistry

Toby McMahon, MAEd
Instructor, Mathematics

Joy Moses-Hall, PhD
Instructor, Physics/Astronomy

Joseph Moss, MS
Instructor, Biology

Robert Neil, MS
Instructor, Engineering

Farrah Owens, MAEd
Instructor, Health and Physical Education

Kenneth Pearce, MS
Instructor, Chemistry

Judith Pike, HS Diploma
Administrative Assistant I, Math and Physics

Jeffrey Ramey, MAEd
Instructor, Health and Physical Education

Catherine Reynolds, MA
Instructor, English and Humanities

Vonkisha Robbins, MA
Instructor, Mathematics

Jeffrey Rorer, MS
Department Chair, Science

Lara Smith, MA
Instructor, Mathematics

Porsche Spruell, AAS, AA
Administrative Assistant II, Arts and Sciences Division

Vandana Srivastava, MS, MAEd
Instructor, Mathematics

Daniel Stanford, MFA
Coordinator, Composition

Scott Temple, MFA
Instructor, English and Humanities

Natasha Thompson, MAEd
Administrative Assistant I, University Transfer and Foreign Language

Ben Trimpi, MS
Instructor, Biotechnology

Tetyana Vilkomir, PhD
Instructor, Mathematics

Christina Weeks, MS
Department Chair, Biotechnology

Stephanie Woodley, MA
Department Chair, Math and Physics

VACANT
Instructor, Biology

VACANT
Instructor, Environmental Biology

VACANT
University Transfer Specialist; Instructor, French

Business Division

Katherine Clyde, MBA
Dean, Business Division

Shelley Allen, MSEd
Instructional Coordinator, Information Technology: Network Management, CISCO Academy

Tyerice Armwood, MS
Instructor, Information Technology: Computer Programming and Development

Alison Ambrose (Davis), MBA
Instructor, Economics; Coordinator, Advising Center

Robin Ashley, MBA
Instructor, Entrepreneurship and Marketing

Shareen Berkowitz, AAS
Business Counselor

Timothy Bivans, BA, BS
Instructional Coordinator, Simulation and Game Development

Mandy Bowers, MSEd
Instructional Coordinator, Business Administration: Marketing

Timothy J. Broadwell, MBA
Instructional Coordinator, Accounting and Finance

Etta Roxanne Causey, Cosmetology Diploma, CL
Instructor, Cosmetology

Shannon Cotnam, EdD
Instructional Coordinator, Information Technology: Web Administration and Design

Linda Cruz, AAS, CL
Instructor, Cosmetology

John M. Daugherty, MBA
Department Chair, Administrative and Healthcare Technologies

Wendy Dunbar, BS
Coordinator, Workforce Licensure

Jim Ensor, MBA, BS, CPP
Director, Small Business and Entrepreneurship

Anthony Garner, MAEd
Instructional Coordinator, Information Technology: Technical Support

Beverly Garrett, AAS
Administrative Assistant I, Computer Technologies

Michelle F. Gay, MBA
Instructor, Business Administration

Jeffrey Allan Glover, MA
Instructor, Economics

Charles Griffin, MBA
Department Chair, Entrepreneurship, Marketing, and Economics

Valentina Holder, MAEd, RHIA
Instructor, Medical Office Administration

Joseph L. Jeansonne, MSIT
Instructional Coordinator, Information Technology: Network Management and Cyber Security

Kelli Johnston, MBA
Instructor, Business Administration

Ruth Lupton, MS
Instructor, Office Administration

Marla McLawhorn, BS, RHIA, CPC
Instructor, Medical Office Administration

Jeffery Mobley, MS
Instructor, Computer Technologies

Karen Moody, BS
Instructional Coordinator, Healthcare Management Technology

Priscilla Moore-Rodgers, AAS
Administrative Assistant I, Business Administration

Karen Mozingo, MSA
Department Chair, Business Administration

Sabrina Mozingo, MS
Instructor, Computer Technologies

Bynum Murray III, MFA
Instructor, Simulation and Game Development

Yolanda Pritchard, MSIT
Instructor, Information Technology: Technical Support

Kristina Register, MS
Instructor, Office Administration

Daniel Rhem, MBA
Instructional Coordinator, Business Administration: General Business Administration

Gregory E. Robison, EdD
Department Chair, Computer Technologies

Borgella Saint-Ulysse, MBA
Instructor, Business Administration

Charmaine Smith, MA
Instructional Coordinator, Computer Technologies, College Transfer

Sharon Smith, MHA
Instructor, Healthcare Management Technology

Anita Lynn Stroud, AAS, CL
School Manager, Cosmetology

Bill Sypawka, EdD
Instructional Coordinator, Information Technology: Computer Programming and Development

Robert P. Tallo, MAEd
Instructor, Accounting

Jared Taunton, MBA
Instructor, Business Administration

Wanda Card Tenpenny, BS, RHIA, CPC, CPMA
Instructional Coordinator, Medical Office Administration

Denise Whitfield, MAEd
Instructor, Computer Technologies

Allyson Woolard, MBA, BS, RHIA, CMRS, CPB, CMCS
Instructor, Medical Office Administration

Billie Woolard, AAS
Administrative Assistant II, Business Division

Kathy Worthington, MS
Instructional Coordinator, Office Administration

Construction and Industrial Technology Division

Steven J. Mathews, MEd
Dean, Construction and Industrial Technology Division

Richard Alligood, AAS
Instructor, Automotive Systems Technology

Catherine G. Cahoon, AAS
Administrative Assistant II, Construction and Industrial Technology Division

Patrick J. Corbett, AAS
Instructor, Automotive Systems Technology

Dustin D. Doughtie, AAS
Instructor, Welding Technology - HS

Keith G. Drury, BA
Department Chair, Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology

William E. Everett, AAS
Instructor, Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology

Tony F. Gallardo, AAS
Curriculum Coordinator, Industrial Systems Technology

Lynn Griffin, BSBE
Tech Academy Program Director

David P. Hill, II, MS, BS
Instructor, Computer-Integrated Machining

William B. Hofler, MS
Instructor, Architectural Technology

Alison W. Johnson, BS
Administrative Assistant I, Construction and Industrial Technology

Keith G. Kinlaw, AAS
Department Chair, Computer-Integrated Machining and Welding Technology

Norman K. Lilley, BS
Department Chair, Automotive Systems Technology

Matthew Lincoln, AAS
Instructor, Mechanical Engineering Technology

David G. Manning, AAS
Curriculum Coordinator, Industrial Management Technology; Safety Instructor

Dennis W. Marshall, BS
Instructor, Electrical/Electronics Technology

Calvin J. Mayo, AAS
Curriculum Coordinator, Computer-Integrated Machining

Glenn A. Morrison, AAS
Instructor, Building Construction Technology

Charles E. Newkirk, Jr. AAS
Instructor, Welding Technology

Gail Nichols, BS, CPP
Coordinator, Technical Trades

Zachariah Oeding, AAS, CW
Instructor, Welding Technology

James T. Pinkham, BFA
Instructor, Building Construction Technology

Jerry Pittman, AAS
Curriculum Coordinator, Greenhouse and Grounds

Steven D. Reynolds, AAS
Instructor, Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology

Jason W. Rouse, AAS
Instructor, Welding Technology

Bryan S. Shirley, AAS
Instructor, Welding Technology

Amy T. Stephenson, BS
Department Chair, Engineering and Industrial Technology

Joseph E. Strickland, AAS
Instructor, Electrical/Electronics Technology

Andrew J. Thompson, AAS
Instructor, Welding Technology

Prentice L. Tyndall, Jr., BS
Curriculum Coordinator, Electronic Engineering Technology

Walter G. Underwood, AAS
Instructor, Automotive Systems Technology

Maurey D. Verzier, BFA
Department Chair, Architectural Technology and Building Construction Technology

Stephen R. Whitlock, BS
Instructor, Automation/Electronics Engineering

Teresa A. Williams, BS
Instructor, Welding Technology

VACANT
Department Chair, Electrical Systems and Horticulture Technology

VACANT
Instructor, Architectural Technology

VACANT
Instructor, Automotive Systems Technology

Health Sciences Division

Donna V. Neal, MAEd, RRT, RCP
Dean, Health Sciences Division

Remi Akinkuotu, MSN, RN
Instructor, Nursing

Heidi Albertson. BS, RT(R)(T), CMD
Instructor, Medical Dosimetry

Carolina Andrews, MS, OTR/L
Fieldwork Coordinator

Necole Bartley, AAS
Administrative Assistant I, Health Sciences Division

Madeline Beamon, BSRS, RT(R)(T)
Instructor, Radiography

Keela Blango, MSN, RN
Instructor, Nursing

Angela Boyd, MSN, RN
Instructor, Nursing

Lynne Braxton, MSN, RN, CDE
Instructor, Nursing

Sidette Boyce Brown, MA, BS
Director, Healthcare Programs

Teresa Bulluck, AAS
Instructor, Nursing Assistant

Tavondia Burdett, MSN, MA, RN
Director of Nursing

Leslie (Craig) Carico, BS, EMT-P, NCOEMS Level II Instructor
Program Director, Emergency Medical Science

Sharon Ceres, MA
Instructor/Advisor, AGE

Scott J. Clinefelter, MAEd, CNMT, RTN
Program Director, Nuclear Medicine Technology and PET

Tina Clinefelter, MS, RT(R), (CT), (MR)
Program Director, CT/MRI Technology

Kendall Commodore, BSRT, RRT, RCP
Clinical Coordinator, Respiratory Therapy

Heather F. Costanzo, BS, RDMS, RDCS, RVT
Program Director, Medical Sonography/ Echocardiography

Mary F. Daniel, MAEd, RT-R(M)(BS)
Program Director, Radiography and Breast Imaging

Carolyn (Renee) Dawson, BFA, COTA/L
Instructor, Occupational Therapy Assistant

Lorin (Nickie) Dixon, MA
Instructor/Advisor, AGE

Tamara Flynn, BS, RHIA, CHTS-IM
Clinical Coordinator, Health Information Technology

Crystal Gooding, BS, RHIA, CPMA
Instructor, Health Information Technology

Kimberly Grant, MA, RT(R)(T)
Clinical Coordinator, Radiation Therapy Technology

Teresa W. Griffith, MAEd, CNMT, PET
Instructor, Nuclear Medicine Technology and PET

Christine Harris, AAS, CMA (AAMA)
Instructor, Medical Assisting/CPR Coordinator, CTC Training Center

Sylvia James, AAS
Coordinator, Nurse Aid

Nancy Jesmer, AAS
Administrative Assistant, AGE

Kimberly Jordan, BSBA
Administrative Assistant II, Health Sciences Division

Don King, MAEd
Instructor/Advisor, AGE

Alison Knox, MSN, RN
Instructor, Nursing

Deneen Lawrence, BS, AAS
Administrative Assistant I, Healthcare Programs

Shawne Llewellyn, MSN, RN
Instructor, Nursing

Allison Manning-Moore, BS, RDMS, RVT
Clinical Coordinator, Medical Sonography

Doreen Meglic, MSN, RN
Instructor, Nursing

Susan Moore, BS, CNMT
Clinical Coordinator, Nuclear Medicine Technology

Valerie R. Opphile, BS, RT(R)
Clinical Coordinator, Radiography

Dana Parker, MAEd, BA
Department Chair, Associate in General Education (AGE)

Wendy Perrini, MS, OTR/L, CHT
Program Director, Occupational Therapy Assistant

Theresa R. Rawls, MS
Health Sciences Admissions Specialist

Karen Speight, BS, RT(R), RDMS, RVT
Instructor, Medical Sonography

Courtney Spence, MA, BA
Health Sciences Admissions Specialist

Jeanette Spence, MSN, RN
Instructor, Nursing

Elaine Spencer, MA, RT(T)
Program Director, Radiation Therapy Technology and Medical Dosimetry

Crystal Spruill, BSRT, RRT, RCP
Instructor, Respiratory Therapy

Jeffrey (Ryan) Spruill, BS, RPSGT
Clinical Coordinator, Polysomnography

Chastity Stepps, AAS, CMA (AAMA)
Instructor, Medical Assisting

Krystal Sugg, AAS, AS, CMA(AAMA)
Program Director, Medical Assisting

William (Rusty) Sugg, BAS, RRT-NPS, RRT-ACCS, RCP
Program Director, Respiratory Therapy

Ashleigh Walker, MAEd, RHIA, CCS-P
Program Director, Health Information Technology

Bruce Warrender, BSRC, RRT, RPSGT, RST
Program Director, Polysomnography

Alicia (Nikki) Weber, BS, RDCS
Clinical Coordinator, Echocardiography

Ashleigh Weir, PhD, MSN, RN
Instructor, Nursing

VACANT
Clinical Coordinator, Emergency Medical Science

VACANT
Instructor, Nursing

VACANT
Instructor, Nursing

Public Services and Fine Arts Division

Daniel Mayo, EdD
Dean, Public Services and Fine Arts Division

Matthew Amante, MFA
Instructor, Associate in Fine Arts Program

Raymond Bennett, BS
Instructional Coordinator, Basic Law Enforcement Training

Lorri Brewer, AAS
Administrative Assistant I, Fire/EMS Programs

Melissa Brinkley, MEd
Instructor, Early Childhood Education

Lynda S. Civils, MS
Department Chair, Human Services Technology

Vicki Coleman, JD
Department Chair, Paralegal Technology

Miranda Dunn, MAEd
Instructor, Early Childhood Education

Dawn Ellis, MS
Instructor, Criminal Justice

Thomas Forrest, MJA, BS
Director, Basic Law Enforcement Training

Christopher Harrison, MS, BA
Instructor, Criminal Justice

Cara N. Herrington, MS, LPCS, CRC-MAC, LCAS, CCS ACS
Coordinator, Human Services Technology/Substance Abuse

Stacy Jarrell, BFA
Instructor, Graphic Arts, Advertising and Graphic Design

David Johnson, BLET Certified
Instructor, Law Enforcement Training

Sherri K. Joyner, MS
Department Chair, Criminal Justice Technology

Jordan Krutsch, MFA
Instructor, Associate in Fine Arts

Tonya Leggett, MA, MS
Instructor, Human Services Technology/Gerontology

Alexandra McCoy, AAS
Administrative Assistant I, Law Enforcement

Kellie G. Harrell, MA
Coordinator, Law Enforcement and Detention Officer Training

Mekenzie (Laura) Newkirk, AAS
Director, Fire/EMT/EMS

Mike Nicholson, MA
Instructor, Criminal Justice

Lisa Peralta, MS, CRC, LPC, LCAS, CCJP
Instructor, Human Services Technology/Substance Abuse

Melissa D. Rees, MS
Department Chair, Early Childhood Education

Michael Stephenson, MM
Coordinator, Music and Drama

Faith P. Underwood, BS
Administrative Assistant II, Public Services and Fine Arts Division

Charity Valentine, MFA
Department Chair, Associate in Fine Arts

Lisa Webb, BS, CPP
Coordinator, Workforce Development

Eleanor M. Willard, PhD
Department Chair, Graphic Arts

Wendy Wooten, BS
Administrative Assistant I, Basic Law Enforcement Training

Christopher Young, JD
Instructor, Paralegal Technology

VACANT
Instructor, Human Services Technology

Athletics

Dawn Manning, BS
Athletic Director

Cassie Harrell
Student Engagement Specialist/Women’s Softball Coach

Jason Wood, BS
Student Recruitment Specialist, Assistant Baseball Coach

BioNetwork

Erin Bingham, BS
Senior Director of Engagement, BioNetwork

VACANT
Director of Programming, BioNetwork

Courtney Behrle, MA
Engagement Coordinator, BioNetwork (Central Region)

Bethany Kenyon, MAEd
Engagement Coordinator, BioNetwork (Eastern Region)

Will Prettyman, MAT
Engagement Technician, BioNetwork

Greg Smith, BA
Industry Trainer, BioNetwork

Curriculum and Instruction

Lori Preast, MA
Assistant Vice President, Curriculum and Instruction

Pamela T. Baldwin, MBA
Director of Curriculum Programs and Scheduling

Julia Crippen, MEd
Executive Director, Grants Management

Nicole Jones Phelps
Lead Curriculum/Facilities Scheduler

Susan Howard Whitehurst, MAEd
Administrative Assistant II/ State Authorization Compliance Officer

Developmental Education and Academic Support

Katrina Arnold, EdD
Director, Developmental Education and Academic Support

Edwin Franklin, MS
Instructional Coordinator, Developmental English

Regina Garcia, MAEd
Instructor, Developmental English

Rebecca Knapp, BS
Instructor, Developmental Math

Jennifer Leigh, BA
Instructor, Developmental English

Emily McConnell
Administrative Assistant II, Developmental Studies and First-Year Success

Glynis Mullins, MAEd
Instructional Coordinator, Developmental Math

Dustin Sharp, MAEd
Instructor, Developmental Math

Sallie Stone, MAEd
Instructor, Developmental English

Bonnie Sutton, BS
Academic Skills Lab Specialist

Cheri White, MAEd
Instructor, Developmental English

High School Programs

Alton C. Wadford, BS
Director, High School Programs

Andrea Harper
Administrative Assistant I, High School Programs

Erin Harvey, MSA
Pitt County Schools Early College High School Liaison

Manika Parker, BA
High School Liaison, Career and College Promise

Shunyoung Razor, BS
NCWorks Career Coach

Sheena Roberson, BS
NCWorks Career Coach

Natasha Worthington, MA
Career and College Promise Coordinator

VACANT
NCWorks Career Coach

Library

Leigh Russell, MLS
Library Director

Stephanie P. Bowers, PhD, MLS
Reference and Serials Librarian

Brittany Champion
Instruction and Outreach Librarian

Angela Davis, MLS
Instruction and Web Services Librarian

Alana M. Fisher, MLS
Cataloging Librarian and Evening Services Coordinator

Arthur Stevenson
Library Technical Assistant for Circulation Services

Lynn A. Smith
Administrative Assistant I, Bookkeeper

Teresa W. Thompson, AAS
Library Technical Assistant for Learning Technologies

Online Instructional Design and Distance Education

Roslyn Bethea, MEd
Director, Online Instructional Design

Mike Clendenen, AAS
Director, Distance Learning

Tina L. Farmer, AAS
Coordinator, Course Development Support, Distance Learning

Kimberly Kiah
Administrative Assistant, Online Instructional Design

Ken Peel
Content Creation Specialist, Distance Learning

Teaching and Learning Development

Happy Gingras, MAEd
Director, Teaching and Learning Development

Laurel Little, AAS
Soft Skills Coach

Transitional Studies

Laurie Weston, MAEd
Director, Transitional Studies

Patti Burke, PhD
Instructor, Adult Basic Education

Laura L. Corbett, AA
Data Management Specialist

Janice Fisher, MS
Instructional Coordinator (ELA)

Belinda Grubbs, MAEd
Instructional Coordinator (AHS, On-Campus)

Anna T. Holtvedt, BA
Instructor, Transitions Learning Center/Adult Basic Education

Mary T. Hopkins, MSA
Assessment Coordinator, Chief HSE Examiner (High School Equivalency-GED®, HiSET, TASC)

Rita Mallett, MA
Basic Skills Instructor (ELA)

Tereasa Staton, BS
Instructional Coordinator (Off-Campus)

Dini Taylor, AAS
Administrative Assistant I, Data Entry Assistant

Student Support

Jasmin Spain, MEd
Assistant Vice President, Student Support

April L. Moore, BSBE
Administrative Assistant III, Assistant Vice President for Student Support

Career Services and Workforce Development

Jerry L. Jones, MS, ML
Director, Career Services and Workforce Development

Pamela Cannon, AAS
Resource Specialist, Career Services and Academic Advising

Karen Davis, MA
Coordinator, Human Resources Development

Elizabeth Midyette, BS
Administrative Assistant I, Business and Industry Services

M. Arwen Parris, BS
Coordinator, Career Services

Latrice Perry
Regional Apprenticeship Coordinator

Ashleigh Yearde
Education Navigator, SNAP2SKILLS Grant

VACANT
Career Outreach Specialist

Student Advocacy

Kimberly Williamson, EdD
Senior Director, Student Advocacy

Karen Albrecht, MS, CRC, LPC, LCASA
Counselor, Accessibility Services

Jeffrey Jones, BS
Administrative Assistant, Accessibility Services

Lisa Kelley, MS, BSW, AA
Director, Accessibility Services

Olivia Sutton, MS
Lead Counselor

Mary Tyson, BS
Specialist, Accessibility Services

Mecca Waller, MS
Admissions Counselor

Student Engagement and Leadership

Danielle Poyner, MPA
Coordinator, Student Engagement and Leadership (SEAL)

Darrick Mullins, BS
Coordinator, Recreation and Student Success/ Coburn Center Coordinator/Head Men’s Basketball Coach

TRiO

Travis Kinsey, MEd
Director, TRiO Programs

Pamela Edwards, MAEd
Academic Specialist Math, TRiO

Christine Humphrey
Administrative Assistant I, Data Specialist

Kimberly Moody
EOC Outreach Specialist, TRiO

Vanessa Pippen, BA
EOC Coordinator, TRiO

Sandra Saunders-Smith, MS
EOC Outreach Specialist, TRiO

Amy Staton, BS
Academic Specialist, English/Reading, TRiO

Kim Waters, MS
Program Counselor, TRiO

Title III Grant

Andrea Stamper, MPA
Program Director, Title III Grant

Jimmy Hardy, BA
Data Specialist, Title III Grant

Student Development Services Enrollment Services

C. Brian Jones, MEd
Assistant Vice President, Enrollment Services

Shannon Tillett, BA
Administrative Assistant II, Assistant Vice President, Enrollment Services

Financial Aid

Lee Bray, MS
Director, Financial Aid Services

Janet Brewer, AAS
Financial Aid Assistant

John (Doug) Collins, BA
Assistant Director, Financial Aid Services

Phyllis Dixon, AAS
Administrative Assistant I, Financial A

Cicoira Drummond, BS
Financial Aid Assistant

Rosemary Johnson, MBA
Financial Aid Assistant

Barbara Manning, BA
Financial Aid Assistant

Norma Manning, BS
Financial Aid Assistant

Tonya A. Moye, AAS
Financial Aid Assistant

Douglas Quinn, BS
Veteran’s Service Specialist

Sonji Rowsom, BS
Coordinator, Veterans Affairs

Kiara Stanley
Administrative Assistant I, Financial Aid

First-Year Experience/Admissions and Advising

VACANT
Director, First-Year Experience, Admissions and Advising

Amelia Bain, MAEd, BA
Admissions Counselor

Jessica Blake, MAEd
Senior Student Success Advisor

Megan Carter, AAS
Administrative Assistant, First-Year Experience, Admissions and Advising

Lori Cohens, MA, BA
Student Success Advisor

Brooke Green, MA, BA
Student Success Advisor

Clark Howerton, BA
Student Success Advisor

Terra Jones, MA
Student Success Advisor

Allena King, MA, BS
Student Success Advisor

Susan Marsh, BS
Senior Student Success Advisor

Gregg Massenburg, MA
Lead Student Success Advisor

Tania Overton, MBA
Student Success Advisor

Lakisha Peebles, MA
Admissions Counselor

Holly Perry, BA
Student Success Advisor

Kimberly Riddick, MBA
Admissions Counselor

RaSheeda Waddell, MA, BA
Student Success Advisor

William White, BS
Student Success Advisor

Recruitment

John Carrere, BS
Director, Office of Recruitment

Registration

Angela Cline, MPA
Registrar

Alisha S. Battle, BSBA
Placement Testing Assistant

Connie Blake, BSBE
Assistant Registrar

Dollie A. Brown, AAS
Admissions and Records Specialist

Stephanie Cooper
Admissions and Records Specialist

Dorothy Corbett
Admissions and Records Specialist

Emily Davis, BA
Graduation Specialist

Lenora Harvey, BS, AAS
Admissions and Records Specialist

Rhonda Jones, AAS
Admissions and Record Coordinator

Kevin Lynch
Administrative Assistant I, Admissions and Records

Angela Jones Moore
Registration Technician

Kakisha Roberson, AAS
Admissions and Records Specialist

Crissy Stewart, BS
Coordinator, Placement Testing

VACANT
Admissions and Records Specialist

Office of the Vice President of Administrative Services

Rick Owens, MBA
Vice President, Administrative Services

Julie H. Moseley
Administrative Assistant III, Vice President Administrative Services

Campus Police

Tyrone Turnage, Jr., BS, AAS, BLET Certified
Chief of Police, Campus Police

Issac Barrett, BLET Certified
Police Captain, Campus Police

Sherry Bullock, AAS
Dispatcher/Administrative Assistant I, Campus Police

Tinesha Cox
Dispatcher/Administrative Assistant I, Campus Police

Gary Davis, MA, BA
Campus Police Officer

Tamara Hunter
Dispatcher/Administrative Assistant I, Campus Police

Shawn Meeks, BS
Campus Police Officer II

Janet Pineda, AAS
Campus Police Officer

Angel Rypkema
Campus Police Officer

Terry Williams, BLET Certified
Police Sergeant, Campus Police

Gregory Willis, BLET Certified
Campus Police Officer

Facilities Services

Timothy Strickland
Director, Facility Services

Ricky Arrington
General Maintenance Assistant

Nicole Blackshear Juarez, AA, AAS
Office Manager

Kelvin Cox
General Maintenance Assistant

George Dupree, AAS
General Maintenance Technician II

Jerry Garris
Coordinator of Operations Management

Steve Jordan
General Maintenance Technician I

Richard Joyner
General Maintenance Technician II

Timothy Moore, Electrical License, Diploma
Assistant Director of Facilities Management

William Powell
Custodial Supervisor

Stephenie Stox, AAS
Information/Receptionist/Clerk, Facilities Services

VACANT
General Maintenance Technician

VACANT
General Maintenance Technician

Information Technology and Services

Ernest L. Simons, III, MBA, CGCIO
Assistant Vice President, Information Technology and Services

Khalid Abdelfattah, MS, BS
Director, Application Development

Brian Bothern, AAS, CNA
Director, Information Systems

Jason K. Bratton, AAS
Technical Analyst, Computer Support

Pamela Garris
Administrative Assistant II, Assistant Vice President, Information Technology and Services

Robert Green
Personal Computer Technician, Computer Support

Kirk Grice, AAS
Network Administrator, Network Services

Richard Grimes, BSBE
Technical Coordinator/Information Systems Instructor, Computer Support

Beverly Hunt
Help Desk Operator

Paul Lilley, AAS
Systems Administrator, Information Systems

David Looney
Systems Administrator, Information Systems

Jamelle Matthewson, AAS
Network Technician, Network Services

Michael Mayo, AAS
Tech Specialist/Personal Computer Technician, Computer Support

Jeremy Morris, MS, BS, CCAI
Coordinator, IT Research and SecurityManagement

Daniel Ortega
Application Programmer/Analyst, Application Development

Sandy Rose, AAS
Systems Administrator, Information Systems

Edward (Scott) Sheppard, BS
Application Programmer/Analyst, Application Development

Jason Stevens, AAS
Network Technician, Network Services

Colin Stonerock, AAS
Personal Computer Technician, Computer Support

Billy Vines, AAS
Systems Administrator, Information Systems

Wes Wooten, BSBA, AAS, ABA
Director, Computer Support

Inventory Control/Courier Services

Scott Chauncey, BSBA
Manager, Inventory Control and Courier Services

Lillie Andrews, AAS
Courier Services Technician

Ashleigh Kuenzi, AAS
Administrative Assistant I, Inventory Control Officer

Alton Tyre
Equipment and Inventory Control Officer

Roy Wooten
Courier Services Technician

VACANT
Courier Services

Office of the Vice President of Finance/Chief Financial Officer

Ricky D. Brown, MBA
Vice President, Finance/Chief Financial Officer

Jane Alligood, BS
Director, Purchasing and Contracts

Holly Edwards Barbee, BSBA
Manager, College Store

Queen Boyd
Copy Center Technician

Kelly J. Clark, AAS
Administrative Assistant III, Chief Financial Officer

Paula Dickens, AAS
Accounting Technician

Kenneth Edwards, AAS
College Store Technician

Ginger Ferrell, AAS
Accounting Technician/Travel Technician

Becky Godley
Payroll Technician

Bethany Lane, AAS
Staff Accountant

Kelly Moore, AAS
Internal FTE Auditor

Amanda Murray, BSBA
Accounts Receivable Technician II

Angie Peaden, AAS
Staff Accountant

Julie Peaden
Payroll Manager

Ava Porter
Accounting Technician

Sandra Richardson
Purchasing Technician

Gloristeen Roberson, AAS
Manager, Copy Center

Laura Sisson, BA
College Store Technician

Stephen Venters, BS, AAS
Assistant Manager, College Store

Samantha Whitehurst, BS
P-Card Administrator

Tia S. Whitfield, BSBA
Staff Accountant

Tracey Yarborough, AAS
Accounts Receivable/Cashier Supervisor

Office of the Vice President of Institutional Advancement

Marianne K. Cox, MAEd
Vice President, Institutional Advancement

John Bacon, BS
Director, Annual Fund/ Alumni

Montez Bishop, MPH
Coordinator, VISIONS/College Programs

Tammy Bond-Wilson, AAS
Technical Assistant, Foundation

Stephanie Brown, BA
Specialist, Media Relations

Latis Burnett, AAS
Technical Assistant, Marketing

Michelle Daniels, AAS
Administrative Assistant III, Institutional Advancement

Tamsey Evans, BS
Specialist, Resource Development/Donor and Data

Rob Goldberg, BA
Director, Media Relations

Erin Greenleaf, BA
Specialist, Events

Steffen McGhee, MSW
Coordinator, VISIONS/Pilot Program

Gabriela Navarro, AAS
Administrative Assistant I, VISIONS Programs

Jane Power, BID
Director, Marketing

Jim Shallow, MAEd
Coordinator, VISIONS/High School Program

Georgia “Beth” Sigmon, BA
Executive Director, PCC Foundation

Kimberly Simpkins, BA
Coordinator, Scholarships

Newton Smith, BFA
Specialist, Marketing

Katelynn Speas, MS
Coordinator, VISIONS/High School Program

Rebecca Warren, BS
Director, VISIONS Career Development and Scholarship Program

VACANT
Specialist, Marketing